Obóz Markstädt 1

Prawdopodobnie przed marcem 1942 roku (a więc przed utworzeniem obozu za parkiem pałacowym), było już w Laskowicach około 1,5 tys. więźniów osadzonych na terenie obozu zlokalizowanego pomiędzy miejscowościami Markstadt (Laskowice) i Funfteichen (Miłoszyce)w strefie należącej do Markstadt. Przypuszczalnie teren ogrodzony sięgał od dzisiejszej drogi asfaltowej do torów kolejowych na wysokości strzelnicy Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice. Wskazują na to pozostałości betonowych bunkrów strażniczych, dojazdowa droga żużlowa i lokalizacja ukrycia przeciwlotniczego przeznaczonego na pewno nie dla więźnów.

Patrz: ../markstadt/markstadt.html
Pozostały po tym obozie:
- droga z żużla w niezłym stanie do dzisiaj,
- 3 bunkry betonowe: jeden leżący przy drodze żużlowej od strony Miłoszyc, drugi stojący głębiej w polu od strony Miłoszyc a trzeci po przeciwnej stronie kompleksu obozowego od strony Laskowic).
- dobrze zachowane pozostałości budowli dla transformatora elektrycznego,
- dobrze zachowane ruiny murowanej kuchni obozowej z kominami i budowlami towarzyszącymi.
Sądzić należy że pozostałe zabudowania i baraki podobnie jak w innych przypadkach wykonane były z drewna i dlatego nawet ślady się nie zachowały.
Zachował się jeszcze zlokalizowany poza obozem w bezpośrednim sąsiedztwie zbiegu drogi asfaltowej i obozowej drogi żużlowej, duży schron (ukrycie) przeciwlotniczy.

Rozmiar: 175589 bajtów
Powrót do planu interaktywnego

© Jerzy, Wojciech Urbaniak 14.04.2008